Kanserin habercisi olabilir!

29.09.2016

5.501 Kişi Okumuş

1 Yorum

Uzmanlar, safra kesesi taşlarıyla ilgili uyarıyor. Kanserin habercisi olabilir! Peki safra kesesi taşı nasıl anlaşılır, ne tetikler?

kanserin_habercisi_olabilir_h107191

Safra kesesi taşları kanser habercisi olabilir. Türk Gastroenteroloji Derneği İkinci Başkanı Bal, “Safra taşları ciddi hastalıklara neden olabilir. Safra taşları, safra kesesi ve safra yolları kanseri oluşmasında önemli faktörler arasında sayılır.” dedi.

Türk Gastroenteroloji Derneği İkinci Başkanı Prof. Dr. Kadir Bal, safra taşlarının, safra kesesi, safra yolu ve pankreas iltihabıyla kanser gibi ciddi hastalıklara yol açabileceğini bildirdi.

Bal, yaptığı yazılı açıklamada, safra taşlarının yüzde 80’inin kolesterol taşı olduğunu, pigment ve karışık yapıdaki taşların ise daha düşük oranda görüldüğünü kaydetti.

Ağrı giderek şiddetleniyorsa…

Prof. Dr. Kadir Bal, safra kesesi taşının yemeklerden yarım saat sonra karın sağ üst-orta tarafında kaburgaların altında, giderek şiddetlenen, omuza ve sırta yayılabilen, bulantı ve kusmayla birlikte hissedilen bir ağrı oluşturduğunu kaydetti.
Özellikle yumurtalı ve yağlı yiyeceklerin ağrıyı uyardığını, bazen küçük kese taşlarının safra yoluna düşerek de ağrı oluşturabildiğini belirten Bal, safra yolunun geçici veya tam tıkanmasıyla idrar renginde koyulaşma ve dışkı renginde açılma gibi ek bulgular ortaya çıktığını aktardı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Belgin Akpınar
06 Aralık 2016 - 15:28

Merhaba; Ben 53 yaşındayım,yaklaşık bundan 15 yıl önce şiddetli ağrı ile acile gittim ve yapılan tahliller sonucunda safra kesem de taş olduğu belirlendi..Ara ara sancılar devam etti,yağlı ve ağır yemeklerden uzak durdum uzun süre sancım olmadı..Ancak bundan 2 ay önce yine şiddetli sancı ile acile gittim,ultrason çekildi 2 tane 25 mm.çapın da ve bir de yeni oluşan küçük bir taş olduğunu söylediler..Ameliyatı önermiyorum dedi ultrasonu çeken Dr. ve aynı zaman da karaciğer de yağlanma görüldü bunun safra taşı ile ilgisi var mı ? bir de ameliyat olmam gerekiyor mu? Vereceğiniz cevap için teşekkür ederim…